Tvrdi da ima puno pozitivnih stvari, ali i onih negativnih
Mlada tiktokerica @madsabroad, koja često putuje i dijeli videa sa svojih putovanja, objavila je zanimljiv video pod nazivom “Lude stvari koje su normalne samo u Splitu”. U videu, uz prikazivanje prizora iz Splita, priča kako je tamo živjela skoro dvije godine i često se vraćala, ali ne bi mogla ostati zauvijek.
Pohvalila je party scenu, utrenirane ljude koji je motiviraju da pazi na svoju liniju i prirodne ljepote grada, ali također napominje i neke negativne strane, prenosi Večernji list
Primjerice, smeta joj opijanje u svako doba dana, previsoke cijene nekretnina i teškoće s dugoročnim najmom stana. Spomenula je i velik broj grafita po gradu, posebno onih posvećenih Hajduku. Također je primijetila da je Split vrlo “dramatičan”, a da se ljudi često ponašaju djetinjasto, posebno kada je u pitanju turizam.
Međutim, najveće negodovanje među komentatorima njenog videa izazvala je njena opaska o mafiji. “To je razlog zbog kojeg sam odlučila da neću živjeti u Splitu. I dalje volim ovaj grad cijelim srcem; ovo je moje peto ljeto ovdje i postoji nešto u njemu od čega se ne mogu oprostiti”, rekla je @madsabroad.
“Ostalo je točno, ali tu nema nikakve mafije”, napisao joj je netko u komentarima, na što mu je ona odgovorila: “Bila sam u krugovima gdje su postojale prijetnje, ali tko zna, možda su samo blefirali.” “Rodio sam se i živim u Splitu i nikada nisam čuo ni za kakvu mafiju”, glasio je još jedan komentar. “Stvarno ne znam o kakvoj mafiji pričaš”, komentirao je netko drugi.
“Kakva mafija??? Imamo manje kriminala, manje beskućnika (skoro da nema beskućnika) i manje alkoholičara nego što ih imate u većini gradova u Americi”, dodao je netko, a još jedna iziritirana osoba napisala je: “Sretan put i ne vraćaj se.” “Naposljetku, donijeli ste odluku protiv Splita zbog mafije. Možete li to elaborirati?” upitao ju je još jedan korisnik, a ona mu je odgovorila da nije zbog toga, već zbog lokalne drame rada u turizmu, a dodala je i da se jednostavno ne može dugoročno zamisliti ovdje.
U opisu videa napomenula je da su to samo njezina iskustva kao strankinje koja je ovdje živjela pet ljeta i jednu zimu i ne odražavaju nužno životni stil lokalnog stanovništva. Dodala je i da Hrvatska ima jedan od najgorih omjera troškova života i plaća, a da je u Splitu posebno teško živjeti jer je sve skupo.

