Donedavni srpski premijer: Još čekamo ispriku Hrvatske za sva zla u 20. stoljeću

Izjava bivšeg srpskog premijera Miloša Vučevića izazvala je reakcije u regiji nakon što je komentirao poruku hrvatskog europarlamentarca Nikole Bartulice upućenu srpskim studentima.

Bartulica, član stranke DOMiNO, nedavno se obratio mladima iz Srbije, poručivši: “Dobro je da se zalažete za europske vrijednosti, a to i za vas znači pomirenje s Hrvatskom i priznanje krivnje za sve što je učinjeno našem narodu devedesetih godina.”

Na ovu izjavu reagirao je Miloš Vučević, donedavni premijer Srbije i aktualni predsjednik Srpske napredne stranke (SNS), objavom na platformi X.

Još uvijek čekamo ispriku od Hrvatske i Domovinskog pokreta za svu zloću koja je nanesena srpskom narodu u 20. stoljeću. Žao mi je što su neki studentski blokatori, u svojoj želji za moći, otišli kod onih koji govore protiv Srbije i u njima vide put do vlasti. Nećemo zaboraviti srpska stradanja i nastavit ćemo inzistirati na isprici”, napisao je Vučević.

Vučević je funkciju premijera obnašao od svibnja 2024. do siječnja 2025., kada je dao ostavku nakon masovnih studentskih prosvjeda i političkih tenzija. U političkoj karijeri pozicionirao se kao zagovornik europskih integracija Srbije, ali uz čvrst stav protiv priznanja neovisnosti Kosova i protiv uvođenja sankcija Rusiji.

Odnosi Hrvatske i Srbije i dalje ostaju opterećeni povijesnim pitanjima, osobito onima vezanima uz ratna stradanja i političku odgovornost. Izjave poput ovih dodatno istaknu kompleksnost pomirbe i izazove u komunikaciji između dviju država.