Gostovanje hrvatskog novinara kod Mojmire razbjesnilo Vučića: ‘Da tom bolesniku odgovorim’

Srpski predsjednik Aleksandar Vučić ponovno je uputio oštre kritike na račun hrvatskih medija, ovaj put izravno prozvavši novinara Telegrama Denisa Mahmutovića, zbog njegovog gostovanja u emisiji RTL Direkt kod Mojmire Pastorčić.

Mahmutović je, izvještavajući s prosvjeda u Beogradu, u emisiji rekao kako Vučiću ne vjeruje ni kada kaže koja je godina, te ga optužio za kršenje demokratskih načela i ljudskih prava. „Ovaj režim koristi represivni aparat, i to nije nikakva tajna. Vučić je majstor propagande, a zemlja je pretvorena u orvelijanski kaos“, izjavio je Mahmutović.

Njegove izjave nisu prošle nezapaženo. Vučić je, gostujući na TV Pink, odgovorio:

Da tom bolesniku odgovorim nešto. Kada netko osjeća toliku mržnju, to ga izjeda. Oni imaju zadatke koje im zadaju sigurnosne agencije. Teme moraju biti usmjerene protiv mene, a autori imaju obvezu pisati negativno i sudjelovati u mom rušenju”, kazao je Vučić.

Dodao je i da novinari poput Mahmutovića djeluju kao produžena ruka stranih obavještajnih službi. „Nikada ne djeluju sami. Uvijek su povezani s nekim većim službama, baš kao što su to bili i najgori pripadnici ustaškog režima za vrijeme Drugog svjetskog rata“, rekao je srpski predsjednik.

Mahmutović se na optužbe oglasio putem društvenih mreža, ironično komentirajući novi nadimak koji mu je Vučić dodijelio: „Na stranu to što me predsjednik Srbije nazvao bolesnikom, ali moram priznati da mi se sviđa novi nadimak – bedna prilepak služba. To još nisam čuo“.

Cijeli slučaj ponovno je otvorio pitanje odnosa Srbije prema medijima, ali i odnosa prema stranim novinarima i kritičarima režima.

Oštra retorika i izravne uvrede na račun novinara nisu novost u javnim istupima Aleksandra Vučića, no ovakva reakcija na izvještavanje novinara iz druge države izazvala je posebnu pažnju i brojne komentare u hrvatskoj javnosti.