FOTO Satelitske snimke otkrile veliki oblak dima koji je stigao do Europe: Znanstvenici objasnili ima li opasnosti

Satelitske snimke zabilježile su velik oblak dima iz Kanade koji je, nošen visinskim strujama, stigao do europskog kontinenta. Prema podacima Copernicusove službe za praćenje atmosfere (CAMS), prvi val dima prešao je preko Sredozemlja već 18. i 19. svibnja, a drugi, znatno veći, prešao je Atlantik krajem mjeseca te dosegnuo sjeverozapadnu Europu 1. lipnja.

Riječ je o posljedici sezone šumskih požara u Kanadi, koja je ove godine ranije i intenzivnije započela u pokrajinama Manitoba, Saskatchewan i Ontario. Požari su već prouzročili goleme količine emisija koje ne ostaju lokalizirane, već se zbog atmosferskih uvjeta šire tisućama kilometara.

Dim visokog sloja atmosfere ne ostaje neprimijećen ni u Europi. Prema modelima i analizama CAMS-a, ti oblaci dima ne bi trebali imati značajan utjecaj na kvalitetu zraka pri tlu, jer se uglavnom kreću u višim slojevima. Najvidljivije posljedice uključuju blago zamućenje neba i spektakularne, crvenkasto-narančaste zalaske sunca.

“Naši podaci pokazuju da je središnji dio Kanade već u svibnju zabilježio iznimno intenzivne emisije iz šumskih požara. To što sateliti mogu detektirati dim čak i iznad Europe jasno govori o razmjerima požara u regijama Manitobe i Saskatchewana“, istaknuo je Mark Parrington, viši znanstvenik iz CAMS-a.

Znanstvenici iz CAMS-a napominju kako se trend transporta dima preko Atlantika može nastaviti i tijekom nadolazećih dana, ovisno o smjeru vjetra i atmosferskim uvjetima.

Sezona požara u borealnim šumama obično traje od proljeća do kraja ljeta, a zbog klimatskih promjena i sve češćih toplinskih valova, ovakve situacije postaju sve učestalije i intenzivnije.

Građani ne trebaju brinuti zbog zdravstvenih posljedica ako dim ostane na većim visinama, ali se preporučuje praćenje lokalnih prognoza kvalitete zraka, posebice za osobe osjetljive skupine poput kroničnih bolesnika i djece.