Puno je načina na koji se različiti sportaši pripremaju za velike nastupe, a za Danijela Subašića, golmansku legendu Vatrenih čije se obrane pamte s puta do srebra na Svjetskom prvenstvu 2018. u Rusiji, priprema je uključivala slušanje hitova Marka Perkovića Thompsona. Subašić je taj dio svoje pripreme za utakmice otkrio javno.
“Sjećam se da sam bio u sobi i slušao neke pjesme, Thompsona sam slušao, pa je ušao Čarli (Vedran Ćorluka, op.) i rekao da nije ovo koncert Thompsona. Nakon toga smo otišli na utakmicu, onda se dogodilo to što se dogodilo, ispalo je super”, govorio je Subašić dok je na MaxSportu bio gost emisije Vikend Vatrenih, a bilo je to njegovo prisjećanje na pripremu za izlazak na teren protiv Danske u osmini finala SP-a u Rusiji. Hrvatska je u tom susretu prošla dalje nakon raspucavanja s 11 metara, piše Dnevno.hr
Tog ljeta je Subašić blistao na golu hrvatske reprezentacije, a nakon što je igračku karijeru završio pri kraju pretprošle sezone kao član Hajduka, lani u rujnu postao je član stručnog stožera Vatrenih. Na red su došli izazovi u drugačijoj ulozi, u trenerskoj ekipi koju predvodi izbornik Zlatko Dalić, a u gostovanju na MaxSportu Subašić se vratio na svoje igračke dane, između ostalog, govoreći i o Thompsonu.
U Srbiji dignuli glas
Subašićeva naklonost Thompsonu imala je odjek istočno od Hrvatske, a ondje je u prvi plan bilo izvučeno obiteljsko stablo 39-godišnjeg nekadašnjeg Vatrenog. “Obitelj Jova Subašića je iz Raštevića pored Benkovca, kasnije su se nastanili u Zadru, a otac čuvenog vratara preminuo je 2020. godine u selu Zagrad. On je do kraja života živio u Hrvatskoj, a kako je otkrio, njegova obitelj nije se javila čestitati na uspjehu sina”, pisao je srpski Mondo.
“Šira obitelj nije bila zadovoljna njegovim izborom da brani za Hrvatsku, iako je od malih nogu navijač Hajduka, iako po majci ima hrvatsko porijeklo”, dodao je Mondo pišući o Subašiću, odnosno, o njegovoj obitelji. Skrenulo se i na temu Thompsona, kojem je legenda Vatrenih iskazala naklonost.
“Junak hrvatske reprezentacije na Mundijalu u Rusiji Danijel Subašić uživa u glazbi Marka Perkovića Thompsona, iako ima srpsko porijeklo”, pisao je Mondo o velikom golmanu hrvatske reprezentacije, koji je svoje najljepše dane s Vatrenima prolazio prije sada već više od šest godina u Rusiji.
Ponovno s reprezentacijom
Subašić se hrvatskoj reprezentaciji ponovno priključio lani, a u stručnom stožeru koji predvodi Zlatko Dalić, uskoro će sudjelovati u novim izazovima u Ligi nacija, u utakmicama kod kuće protiv Škotske, 12. listopada na Maksimiru, te u gostima protiv Poljske, 15. listopada u Varšavi.
Za Hrvatsku je imao 44 nastupa, prvi u studenom 2009. u izborničkom mandatu Slavena Bilića, a oproštajni baš na kraju SP-a 2018. u Rusiji, sa Zlatkom Dalićem na klupi, kada je Hrvatska u finalu s 4:2 izgubila od Francuske. Prije tog Svjetskog prvenstva, od Hrvatske se nije očekivalo jako puno, čega se Subašić prisjetio vraćajući se na put u skupini u Rusiji.
“Pamtim da smo došli na mala vrata, nismo 20 godina imali pobjedu na SP-u. Pobijedili smo Nigeriju pa razmontirali Argentince 3:0 u vrhunskoj utakmici, a onda protiv Islanda bili malo opušteniji i puno mijenjali”, govorio je Subašić o prvom dijelu velikog turnira iz ljetnih mjeseci 2018. godine.
Vatreni se nisu zaustavili
Nakon prolaska skupine s prvog mjesta, sa sve tri pobjede, Vatreni nisu stali na tome. U osmini finala su nakon raspucavanja s 11 metara zaustavili Dance, a u četvrtfinalu su također u odluci pucanjem 11-eraca pali domaći Rusi. Slijedila je velika polufinalna pobjeda nad Englezima, s 2:1 uz odlučujući gol Marija Mandžukića u produžecima, ali do završnog koraka u finalu protiv Francuza potom nije išlo.
Pamti se kako je Danijel Subašić blistao na tom SP-u, a on pamti kako je tijekom tog velikog turnira slušao Thompsona, s naklonošću kojom je doveo do toga da se u Srbiji piše o njemu – i o Subašićevoj obiteljskoj priči s dvije strane, očeve i majčine.

