Dječak (7) u Zagrebu jedva izbjegao moguću otmicu: ‘Mama, nikad neću zaboraviti njegovo lice’

Sedmogodišnji dječak doživio je traumatično iskustvo koje bi moglo imati dugoročne posljedice. Dječak je, prema tvrdnjama njegove majke, za dlaku izbjegao otmicu dok je usred dana sam odlazio po kruh u obližnju pekarnicu u Ulici Vila Velebita.

“Kada je dijete kupilo kruh, krenulo je kroz prolaz Kauflanda i tu ga je čovjek zamolio da mu pomogne nešto unijeti u kombi, što je moje dijete odbilo znajući da smije pomoći samo susjedima koje poznaje. Prošao je kroz trgovački centar i na drugoj strani parkinga ga je opet čekao isti crni kombi varaždinskih registracija. Moj sin ga je primijetio i počeo bježati”, ispričala je za Novi list dječakova majka, Zdravka O.

Potencijalni napadač bio je, prema njezinim riječima, muškarac smeđe kratke kose, visok oko 175 cm, star oko 40 godina, odjeven u crnu jaknu, tamne traperice i crvene tenisice.

“Trčao je za mojim djetetom i vikao ‘stani’. Moj sin je vikao cijelo to vrijeme ‘upomoć’ i bježao između automobila jer je znao da će ga na čistini uloviti. Na sreću, tada je došao neki automobil iz kojeg je izletio čovjek i pomogao mom djetetu govoreći mu da bježi. Dijete je pobjeglo, a jedino što je vidio je to da je njegov napadač udario tog čovjeka i da je kombi brzo napadača opet pokupio. Uputili su se u nepoznatom smjeru”, opisala je majka.

Dječak se ubrzo vratio kući, ali u stanju teškog šoka.

“Odmah sam ga pitala što je bilo, ali nije mogao govoriti. Užasno sam se prepala, odjeća mu je bila mokra od znoja i jedva je progovorio: Mama, skoro su me oteli. Odmah sam zvala policiju, pitali su me trebaju li doći, rekla sam ne, jer je dijete bilo na sigurnom, a živim tristotinjak metara od policije, pa sam sa sinom išla prijaviti slučaj”, kaže majka.

Dodaje da ju je reakcija policije razočarala: “Kada sam došla, pitali su me: Zar niste rekli da vam ne trebamo? Nije mi jasno do danas zašto su trebali dolaziti do mog stana ako je dijete bilo na sigurnom. Bilo mi je logično da će izaći na teren. Da su dobili dojavu o dileru, zatvorili bi cijelu Dubravu.”

Crni kombi s varaždinskim tablicama

Zanimljivo je da tog dana nadzorne kamere Kauflanda nisu radile. “Šogor je odmah otišao provjeriti, ali su mu rekli da kamere ne rade. Idući dan sam otišla ja, opet isti odgovor”, govori majka.

Prema njezinim riječima, nije to prvi incident vezan uz crni kombi. Spominje sličan slučaj s područja Jordanovca od prije nekoliko mjeseci. “Neke majke su mi se javile preko Facebooka i također spominjale crni kombi.”

Policija: Nisu potvrđeni elementi kaznenog djela

Iz Policijske uprave zagrebačke za Novi list su poručili kako su nakon dojave obavili razgovor s majkom i djetetom te poduzeli odgovarajuće mjere:

“Temeljem prikupljenih obavijesti i provedenih izvida na terenu, nisu za sada potvrđeni navodi o počinjenju kaznenog djela ili prekršaja na štetu djeteta.”

Majka dječaka i dalje osjeća nepovjerenje prema sustavu:

“Po svemu ispada da policija ovo vidi kao nepotrebno dizanje panike. Kao da takav kombi ne postoji i da moje dijete umišlja traume. Moj sin bi prepoznao tog čovjeka da ga nađu jer mi je rekao: Mama, nikad neću zaboraviti to lice. Kombi postoji, samo nije pronađen. To su za mene dvije različite stvari. Voljela bih da se ovo shvati ozbiljno.”