Od utorka, svi građani Zagreba mlađi od 18 godina imaju pravo na besplatan javni prijevoz, objavio je Grad Zagreb. Ova mjera dio je šire gradske politike usmjerene na smanjenje troškova života obitelji te borbu protiv dječjeg siromaštva.
“Suzbijanje dječjeg siromaštva jedan je od naših prioriteta, a upravo subvencioniranje prijevoza, uz već postojeće subvencije cijena dječjih vrtića, značajno olakšava financijski teret obiteljima u Zagrebu”, istaknuo je gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Pravo na besplatan prijevoz odnosi se na otprilike 120.000 djece s prebivalištem u Zagrebu. Također, obuhvaća i desetke tisuća osoba s invaliditetom, a nadovezuje se na već postojeću mjeru besplatnog prijevoza za oko 160.000 osoba starijih od 65 godina. Time je ukupno oko 300.000 Zagrepčana obuhvaćeno ovom pogodnosti.
Grad podsjeća da pravo vrijedi do kraja mjeseca u kojem korisnik navršava 18 godina. Korištenje besplatnog prijevoza moguće je od 1. travnja, a kuponi se preuzimaju na prodajnim mjestima ZET-a – uključujući terminale Ljubljanica, Črnomerec, Savski most, Dubrava, Dubec, Sesvete, Borongaj, Mihaljevac, Pothodnik, Petrićeva 4 i Zapruđe.
Za one koji su prije 1. travnja kupili godišnju pretplatnu kartu, Grad omogućuje povrat novca za preostalo razdoblje. Povrat se odnosi na razdoblje od 1. travnja, neovisno o datumu predaje zahtjeva, pod uvjetom da je zahtjev podnesen najkasnije do 30. rujna 2025..
Povrat sredstava roditelji ili zakonski skrbnici mogu ostvariti u poslovnici ZET-a u Ozaljskoj 105, prilikom preuzimanja besplatnog kupona. Sve dodatne informacije dostupne su na službenoj stranici ZET-a.
Ova mjera dolazi kao dio nastojanja Grada Zagreba da javne usluge učini dostupnijima i pravednijima za sve građane, posebno za ranjive skupine poput djece i osoba s invaliditetom.

