Moguć ulazak Republike Srpske u vojni savez sa Srbijom i Mađarskom: najavljena sjednica u Banjoj Luci

U Banjoj Luci bi se danas trebala održati proširena sjednica Vlade Republike Srpske, na kojoj će, prema ranijim najavama, sudjelovati i predsjednik entiteta Milorad Dodik. Tema sjednice privlači veliku pozornost javnosti, budući da se najavljuje rasprava o potencijalnom vojnopolitičkom povezivanju Republike Srpske sa Srbijom i Mađarskom.

Na sjednicu su pozvani i predstavnici političkih stranaka, predsjednici klubova u Narodnoj skupštini RS-a, članovi Parlamentarne skupštine BiH te predstavnici akademske zajednice. Očekuje se da će sjednica obuhvatiti nekoliko ključnih točaka, među kojima dominira tema potencijalnog ulaska u regionalni sigurnosni savez.

Predsjednik RS-a Milorad Dodik izjavio je da će se na sjednici razmotriti mogućnost ulaska Republike Srpske u vojni savez sa Srbijom i Mađarskom, što bi, ako se i formalizira, predstavljalo presedan unutar državnog ustroja BiH. Takva inicijativa već je izazvala reakcije unutar i izvan zemlje.

Osim toga, Dodik je naveo kako je Republika Srpska spremna uspostaviti vlastiti Sud i Tužiteljstvo, ali isključivo u okviru ustavnih nadležnosti entiteta. Kada je riječ o Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), otvorena je mogućnost da joj se dodijele proširene ovlasti za djelovanje u slučajevima terorizma i trgovine ljudima.

Politički analitičari ističu da bi ovakva inicijativa mogla dodatno zakomplicirati odnose unutar BiH, posebice u kontekstu vanjske politike i postojećih međunarodnih obveza države. Ipak, za sada se radi tek o inicijalnoj raspravi, a svi daljnji koraci ovise o ishodu današnje sjednice i političkom konsenzusu unutar entiteta.