Sve više kamera i nadzornih uređaja na hrvatskim cestama rezultira čestim kaznama za prekršaje u prometu. Vozači koji su do sada više puta platili globe, mogli bi imati korisnog saveznika. Denis Periša iz Šibenika osmislio je inovativni uređaj koji upozorava na kamere, radare i druge situacije u prometu koje mogu dovesti do prekršaja.
“Platio sam dosta kazni, nekad zbog kamere, nekad jer me policija zaustavila. Trudim se voziti pravilno, ali ponekad se jednostavno zanesete i dogodi se prekršaj. Aplikacije postoje, ali nisu uvijek pouzdane”, komentiraju lokalni vozači za RTL.
Za razliku od mobilnih aplikacija koje se moraju ručno osvježavati i koje nerijetko prestanu raditi u pozadini, Perišin uređaj je hardversko rješenje, potpuno neovisno o mobitelu. Spaja se na satelit i automatski se ažurira preko vlastite baze podataka.
“Zamišljen je kao alternativa mobitelima i aplikacijama. Ima svjetlosne indikatore koji se pale što ste bližḇe kameri. Uređaj se automatski ažurira, bez potrebe za ručnom intervencijom”, objasnio je Periša.
Uređaj je malih dimenzija i jednostavno se postavlja u automobil. Daje upozorenja svjetlom i zvukom na udaljenostima od 400, 300, 200, 100 i 50 metara od kamera ili radara. Osim brzine, registrira i nedopušteno zadržavanje ili parkiranje, te prati prosječnu brzinu na cijeloj ruti.
“Koristan je i za roditelje koji svojoj djeci daju automobil. Možete unaprijed postaviti brzinska ograničenja, a kasnije pregledati gdje su vozili i kojom brzinom”, dodaje Periša.
Naglašava kako svrha uređaja nije samo izbjegavanje kazni, već i poticanje odgovornosti i samokontrole u prometu.
Uređaj je trenutno u testnoj fazi, a na tržištu bi se mogao pojaviti po cijeni od 60 do 100 eura. Budući da je to iznos najniže kazne za prekoračenje brzine, mnogi će u ovom rješenju vidjeti dugoročnu uštedu.

