UEFA kaznila HNS: Sljedeća utakmica bez publike, stiže i račun za štetu u Francuskoj

Europska nogometna federacija UEFA izrekla je niz kazni Hrvatskom nogometnom savezu (HNS) zbog incidenata na utakmicama Lige nacija protiv Francuske. Kazne se odnose na obje utakmice četvrtfinala, odigrane u Splitu i Parizu, a ukupno HNS mora platiti 93.000 eura te će sljedeću domaću utakmicu igrati bez prisutnosti publike.

Najstroža kazna odnosi se na disciplinski postupak zbog rasizma i diskriminacije, koji je UEFA pokrenula nakon sumnjivih incidenata zabilježenih na obje utakmice. Zbog toga će sljedeća domaća utakmica hrvatske reprezentacije u UEFA-inim natjecanjima biti odigrana bez gledatelja, dok će za idući gostujući susret biti zabranjena prodaja ulaznica hrvatskim navijačima.

Utakmica u Splitu donijela je HNS-u kaznu od 32.000 eura. Od toga:

  • – 10.000 eura zbog korištenja pirotehnike,
  • – 8000 eura zbog uporabe lasera,
  • – 14.000 eura zbog blokiranih prolaza na tribinama.

Nakon susreta u Parizu, UEFA je izrekla dodatne novčane kazne:

  • 25.000 eura zbog pirotehnike,
  • 8000 eura zbog uzrokovanja materijalne štete,
  • obveza plaćanja štete nastale na stadionu Stade de France.

Dodatna novčana sankcija od 30.000 eura izrečena je kao dio jedinstvene kazne zbog rasističkih i diskriminatornih ponašanja.

Ukupna sankcija uključuje:

  • – novčanu kaznu u iznosu od 93.000 eura,
  • jednu utakmicu bez publike na domaćem terenu,
  • zabranu navijačima na idućem gostovanju,
  • – pokrivanje štete francuskom nogometnom savezu.

UEFA je ovom odlukom jasno poručila da će narušavanje fair-playa i sigurnosnih standarda biti sankcionirano, a ponašanje navijača neće ostati bez posljedica.