Orešković udarila na HDZ: Hrvatska nije plava zbog uspjeha, već zbog klijentelizma

Lokalni izbori i njihovi rezultati bili su glavna tema slobodnih govora u Saboru, a zastupnici su u utorak iskoristili govornicu za međusobna priznanja, optužbe i političke poruke.

HDZ-ova Danica Baričević istaknula je da je „plava boja“ ponovno prevladala kartom Hrvatske, ističući da su rezultati prvog kruga potvrda kako je kombinacija nacionalne stabilnosti i lokalne politike pronašla put do birača.

„Građani su jasno pokazali da vjeruju u naš smjer. Naš program, koji kombinira lokalnu viziju i državnu snagu, prepoznat je u većini županija i gradova”, naglasila je Baričević. Izrazila je uvjerenje da bi HDZ u drugom krugu mogao čak nadmašiti rekordne rezultate iz 2021. godine.

S druge strane, Dalija Orešković (DOSIP) iznijela je sasvim drukčiju interpretaciju rezultata, tvrdeći kako se Hrvatska nije „zaplavila“ zbog napretka, već zbog raširene mreže političkog klijentelizma i korupcije.

„Kada imate 117 lokalnih jedinica s jednim kandidatom na listi i 243 općine koje realno ne nude nikakvu uslugu građanima, onda je jasno da ovaj sustav služi političkoj trgovini, a ne građanima“, poručila je Orešković. Predložila je teritorijalno preustrojavanje Hrvatske u šest većih regija.

Osvrnula se i na neuspjeh svoje liste u Zagrebu, poručivši kako “7.000 glasova nije zanemarivo u zemlji s desecima gradova koji nemaju ni toliko stanovnika”. Kritizirala je i tzv. „mrtve općine“ koje postoje samo kako bi osigurale HDZ-u dugoročnu kontrolu putem fiktivnih birača i slabog nadzora.

Sandra Benčić (Možemo!) naglasila je da su birači prepoznali njihovu politiku u Zagrebu i Pazinu, gradovima u kojima Možemo već ima četverogodišnje iskustvo upravljanja. „Rad poštene vlasti, usmjeren na reforme i javni interes, može pobijediti i političke pritiske, pa i one koji dolaze iz političkog podzemlja“, kazala je Benčić.

Iz redova SDP-a, Ivan Račan priznao je kako je stranka imala slabije rezultate u Rijeci i Sisku, ali je napomenuo da su ukupno ostvarili bolji rezultat nego na prethodnim izborima.

„Zahvaljujući podršci birača, osvojili smo više mandata i ojačali prisutnost u Zagrebu kroz koaliciju s Možemo. No, pad u Rijeci i Sisku teško nam je pao, jer znamo koliko percepcija igra ulogu u politici“, rekao je Račan. Dodao je kako je izborna utrka započela pod pritiskom, aludirajući na postupke glavnog državnog odvjetnika, koje je ocijenio politički motiviranim.

Račanov govor izazvao je reakciju Hrvoja Zekanovića (HDS), koji ga je ironično prozvao “jednim od najemotivnijih saborskih govora“, zbog čega je zaradio opomenu.

Marko Pavić (HDZ) odgovorio je Orešković tvrdeći da bi trebala osobno posjetiti mjesta koje kritizira, kako bi razumjela zašto su građani dali povjerenje HDZ-u. “Vi ste izgubili jer ste sijali podjele, a HDZ gradi. I to građani vide”, poručio je.

Dario Hrebak (HSLS), koji je s 81% glasova uvjerljivo dobio još jedan mandat na čelu Bjelovara, pozvao je kolege da se manje bave postizbornim analizama, a više konkretnim zakonodavnim radom.

Na to se nadovezao predsjednik Sabora Gordan Jandroković, čestitavši Hrebaku na rezultatu i u šali dodao: „Lako je to s 80 posto“, što je izazvalo smijeh u sabornici.