‘Da sam to napravio, ne bi došlo do rata u Jugoslaviji. I dan-danas žalim za tim’

Faruk Hadžibegić, bivši reprezentativac Jugoslavije, u iskrenom i emotivnom razgovoru za podcast ‘Balkan rules’ osvrnuo se na Svjetsko prvenstvo u Italiji 1990. godine, zadnje veliko natjecanje koje je odigrala tadašnja nogometna reprezentacija Jugoslavije.

Posebno se prisjetio četvrtfinala protiv Argentine, gdje je, nakon isključenja Refika Šabanadžovića u prvom poluvremenu, momčad izdržala sve do izvođenja jedanaesteraca. Tomislav Ivković tada je obranio penal Diegu Maradoni, ali je presudni trenutak bio kad je Hadžibegić promašio odlučujući udarac, čime je Jugoslavija ispala s turnira.

Da sam dao taj penal, siguran sam da bismo prošli dalje. I ne želim zvučati pretenciozno, ali vjerujem da poslije toga možda ne bi ni došlo do rata,” izjavio je Hadžibegić. Njegova izjava odmah je izazvala snažne reakcije u regiji, a dodatno je pojasnio:

Da nije bilo rata, Jugoslavija bi postala svjetski prvak 1994. u SAD-u. To govorim s punim uvjerenjem i rekao bih to pred Bogom i narodom.”

Hadžibegić svoju tvrdnju temelji na tadašnjoj generaciji iznimnih nogometaša poput Zvonimira Bobana, Roberta Prosinečkog, Davora Šukera, Predraga Mijatovića, Roberta Jarnija i Dragana Stojkovića Piksija.

Uloga sporta i povijesti

Hadžibegić, koji je karijeru gradio u FK Sarajevu, a potom igrao i u španjolskom Betisu te francuskom Sochauxu, odigrao je 61 utakmicu za Jugoslaviju i postigao šest pogodaka. No, upravo taj promašeni penal protiv Argentine ostao mu je najveći životni žal.

U razgovoru ističe i dublju poruku:

Političari žele rat, ne narod. Povijest nas nije ničemu naučila, i to što se danas događa diljem svijeta potvrđuje da se iste pogreške ponavljaju.”

Hadžibegićev emotivan nastup još jednom je otvorio pitanje koliko sport može odražavati i utjecati na društvene procese.