Pravobraniteljica zatrpana pritužbama muškaraca: Zašto samo oni moraju u vojsku?

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić upozorila je kako bi uvođenje obveznog dvomjesečnog vojnog osposobljavanja isključivo za muškarce moglo dovesti do spolne diskriminacije, čime bi žene bile stavljene u nepovoljniji položaj.

Nakon što je zaprimila veći broj pritužbi građana, mahom muškaraca, koji smatraju da bi ovakva zakonska izmjena bila nepravedna, Ljubičić se službeno oglasila putem priopćenja svog ureda.

“Kao stručno tijelo, uključeni smo u javno savjetovanje o izmjenama Zakona o obrani. Pravobraniteljica će u tom procesu dati detaljno mišljenje, dostupno svim građanima,” poručuju iz njezina ureda.

Iako nejednak tretman po spolu ne znači automatski diskriminaciju, Ljubičić ističe kako u ovom slučaju postoji rizik od neizravne diskriminacije, posebno kad se razmotre zakonske beneficije koje će imati oni koji vojnu obuku prođu obvezno, naspram onih koji je pohađaju dobrovoljno.

Neizravna spolna diskriminacija

Prema Zakonu o ravnopravnosti spolova, diskriminacija postoji i kada “neutralna” pravna norma stavi osobe jednog spola u nepovoljniji položaj, osim ako je ta mjera opravdana legitimnim ciljem i nužna za njegovo ostvarenje. Ljubičić smatra da se u ovom slučaju ne može dokazati legitimitet cilja.

Zakon o obrani precizno propisuje uvjete: vojno osposobljavanje obvezno je samo za muškarce, dok je za žene isključivo dobrovoljno. No, upravo to može stvoriti neopravdane razlike u pristupu zakonskim pogodnostima koje proizlaze iz obuke.

Žene bi mogle ostati bez prava

Ljubičić upozorava kako bi, ako se novi zakon usvoji, žene bile sustavno zakinute za prednosti u zapošljavanju i radu u državnim i javnim službama, jer nisu u mogućnosti ostvariti iste uvjete kao muškarci koji su prošli obuku.

Također, dodaje da nije primjereno dodatnim pogodnostima poticati sudjelovanje u nečemu što je već propisana obveza. U konačnici, takva praksa ide protiv načela ravnopravnosti.

Dva prijedloga zakonodavcu

Pravobraniteljica predlaže zakonodavcu dvije mogućnosti:

  1. Ukinuti sve beneficije koje bi bile dostupne isključivo muškarcima koji su prošli vojnu obuku.
  2. Uvesti istu dvomjesečnu obvezu vojnog osposobljavanja i za žene i za muškarce, čime bi se osigurala potpuna ravnopravnost u pristupu pravima.

Također se osvrnula i na pitanje priziva savjesti, istaknuvši da diskriminacija prema osobama koje su koristile priziv savjesti, ako bi bile zakinute za prava, može predstavljati izravnu diskriminaciju po političkom ili drugom uvjerenju. No, to je u nadležnosti Pučke pravobraniteljice.

ZAKLJUČAK: Ured Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova poziva na pažljivo razmatranje posljedica predloženih zakonskih izmjena i poziva na usklađivanje sa zakonskim okvirom koji osigurava ravnopravnost za sve građane, bez obzira na spol.