Plenković o Thompsonovom koncertu: “Uvijek osuđujem ono što nije zakonito. Zašto oporba nije tako plakala devedesetih?”

Nakon sjednice Predsjedništva Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), premijer Andrej Plenković održao je konferenciju za medije na kojoj se osvrnuo na aktualne teme — rad Sabora i Vlade, turizam, inflaciju te pripreme za članstvo u OECD-u.

“Još jednom apeliram na sve u turističkom sektoru kako bismo bili uspješni na svim razinama i pomogli rastu BDP-a”, izjavio je Plenković.

Međutim, glavna tema konferencije bio je koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu, koji je privukao ogroman broj posjetitelja, ali i izazvao političke kontroverze zbog prisutnosti ustaških simbola i pjesme “Bojna Čavoglave”.

“Ovako veliki koncert je u organizacijskom smislu uspjeh na koji svi skupa možemo biti ponosni. Ne događa se svaki dan da dođe 500.000 ljudi i sluša jednog izvođača, a da pritom sve prođe u potpunom redu”, rekao je premijer. Dodao je kako koncert “nije bio ništa drugačiji nego posljednjih 35 godina”.

Reagirao je i na kritike zbog izvođenja spornih pjesama: “Veliko čuđenje u smislu izvođenja jedne pjesme me iznenađuje, posebno jer su sudovi tu rekli svoje.”

Kada je riječ o prisutnosti zabranjene ikonografije, Plenković je bio jasan: “Što se tiče pojedinačnih slučajeva, gdje imate nedopuštene znakovlje i pjesme, policija će ih procesuirati. Ona radi svoj posao i tu nemam što dodati.”

Premijer je podsjetio da je za organizaciju događaja odgovoran Grad Zagreb, dok je Vlada “preuzela odgovornost za ono što u takvom slučaju mora”.

“Mislim da je sve skupa to prošlo onako kako treba”, izjavio je.

Plenković je također ponovio svoj poznati stav: “Uvijek to osuđujem, posljednjih 20 godina. Uvijek osuđujem ono što nije zakonom dozvoljeno.”

U komentaru na reakcije oporbe i medija, premijer je rekao: “Toliko je uzgojena, kao i mediji na lijevom spektru, zato što se na koncertu pojavilo pola milijuna ljudi i što je sve bilo u redu. Reakcija im je bila pretjerana. Čisto politiziranje od kojeg nema nikakve koristi. U smislu organizacije, sve je prošlo izvanredno.”

Govoreći o pjesmi “Bojna Čavoglave”, Plenković je poručio: “Naravno, znao sam da će se svesti na prve tri riječi pjesme ‘Bojna Čavoglave’, koja je tu već 34 godine i bit će valjda sto. Nećemo zabranjivati pjesmu, što nije nijedan sud. A u drugom kontekstu, imate reakcije policije i odluke sudove. Nije na meni objašnjavati kad je pjesma nastala, u ratu i u trenutku agresije i okupacije. Trebamo je gledati u tom kontekstu.”

Komentirao je i navode da se “Za dom spremni” uzvikivalo na koncertu: “To je dio njegovog integralnog repertoara na svakom njegovom koncertu, tako je bilo i sada.”

Zatim je dodao: “Thompson jedini može dovesti pola milijuna ljudi i ne znam tko više plače, ovi s desnice jer nemaju privilegij na njega, ili ovi s ljevice. Što smo trebali reći? Zabraniti ga? Pa bi nas optužili da ga cenzuriramo. Zašto oporba nije tako plakala i devedesetih“, rekao je Plenković, komentirajući i kritike Milorada Pupovca.

O svom odlasku na probu koncerta izjavio je: “Odlučio sam doći na probu kako bih vidio napredak najvećeg koncerta, a pritom sam se htio fotografirati s Thompsonom, ponajprije zbog djece koja su željela i autogram.”

Na izjavu pučke pravobraniteljice koja je kritizirala moguće koketiranje s ustaštvom, Plenković je odgovorio: “Kao premijer bih trebao odgovarati njoj? Ona je tamo zahvaljujući meni.”

Zaključno, premijer stoji pri stavu da je događaj prošao uredno, da je bilo pokušaja nepotrebnog politiziranja, te da je odgovornost za moguće incidente jasno definirana kroz djelovanje policije i pravosuđa.