Panika u Srbiji: Rafinerija u Pančevu zaustavila rad zbog američkih sankcija

U Rafineriji nafte Pančevo, jednoj od ključnih energetskih točaka Srbije, danas je započela obustava proizvodnih pogona zbog nedostatka sirove nafte potrebne za preradu. Kako je priopćila kompanija NIS, razlog je izravno povezan sa sankcijama koje je tvrtki nametnulo Ministarstvo financija SAD-a, što je poremetilo ranije uspostavljene kanale opskrbe.

U službenoj objavi navodi se da se obustava odvija prema proceduri koja se primjenjuje i tijekom planiranih remonta rafinerijskih postrojenja. Iz NIS-a naglašavaju kako se sve aktivnosti provode u skladu s zakonima Republike Srbije, internim standardima tvrtke te najstrožim pravilima sigurnosti i zaštite na radu.

Obustava rada procesnih postrojenja odvija se prema principu koji se primjenjuje kada su u pitanju planirani remonti i provodi se u skladu sa zakonima Republike Srbije, internim pravilima tvrtke i najstrožim ekološkim standardima i pravilima sigurnosti i zdravlja na radu”, stoji u priopćenju.

Ističe se kako je proces zaustavljanja organiziran tako da postrojenja ostanu tehnički spremna za nastavak rada čim se pojave nove količine sirove nafte. U praksi to znači da će rafinerija moći brzo reagirati ako se političke okolnosti promijene ili ako NIS dobije pristup novim izvorima.


Pogoni u stanju mirovanja, ali zaposlenici ostaju aktivni

Tijekom obustave proizvodnje dio zaposlenika preuzima poslove koji inače prate planirane pauze rada pogona, što uključuje nadzor sustava, održavanje i pripremu za ponovni start. Radni angažman tako nije smanjen, a u NIS-u ističu važnost zadržavanja stabilnosti radne snage.

NIS u ovom trenutku zapošljava više od 13.500 radnika, što kompaniju svrstava među najveće poslodavce u Srbiji. Očuvanje njihova statusa posebno je naglašeno u službenoj objavi.


Opskrba tržišta za sada stabilna

Unatoč prekidu prerade, iz kompanije poručuju kako opsrkba Srbije naftnim derivatima nije ugrožena, zahvaljujući ranije osiguranim zalihama.

NIS nastavlja nesmetano opskrbljivati tržište Srbije naftnim derivatima, zahvaljujući prethodno osiguranim zalihama”, navodi se.

To znači da na kratki rok ne bi trebalo biti poremećaja u opskrbi benzinskih postaja, no stručnjaci upozoravaju da će sve ovisiti o trajanju sankcija i mogućnosti pronalaska novih dobavnih pravaca.


NIS: Nadamo se nastavku rada u najkraćem roku

Tvrtka je u priopćenju istaknula i kako očekuje da se situacija što prije normalizira.

Tvrtka NIS izražava nadu da će se redoviti rad Rafinerije nafte Pančevo ponovno uspostaviti u najkraćem mogućem roku”, stoji u poruci.

Posebno se naglašava i da tvrtka očekuje skidanje s američke SDN liste ili izdavanje nove posebne licence koja bi omogućila nesmetano poslovanje. NIS pritom ističe kako ima “snažnu podršku državnih vlasti Republike Srbije”.

Gašenje rada rafinerije u Pančevu posljednji put dogodilo se tijekom planiranog remonta, no ovaj put riječ je o obustavi koja proizlazi iz međunarodnih političkih odnosa i sankcijskih mjera, što daje dodatnu težinu cijelom slučaju.