Velika tvrtka koja posluje u Hrvatskoj povukla radikalan potez: Bez posla ostaje 2000 radnika

Čak 2000 radnika ostat će bez posla zbog smanjenja troškova poslovanja. Tako je najavila američka logistička kompanija FedEx, najavivši kako će biti zahvaćena radna mjesta u pomoćnim službama.

Otkazi neće biti podijeljeni odjednom, već će se val smanjivanja broja radnika protegnuti na 18 mjeseci. Pritom bi na otpremnine i druge troškove prije oporezivanja trebalo biti izdvojeno između 250 i 375 milijuna dolara. Iz kompanije očekuju da bi s manjim brojem radnika trebali uštedjeti između 125 i 175 milijuna dolara godišnje, piše Dnevno.hr

“Povrh optimizacije naših mreža, poduzimamo mjere kako bismo pojednostavili brojne naše funkcije i smanjili strukturne troškove”, poručili su za Reuters iz FedExa koji posluje u 45 europskih zemalja, uključujući i Hrvatsku. Nije poznato hoće li val otkaza zahvatiti i radnike u Hrvatskoj.

Nisu više popularni

Inače, tvrtka diljem svijeta zapošljava više od 52.000 ljudi. Planiraju smanjiti troškove za četiri milijarde dolara, što uključuje i 1,8 milijardi dolara u protekloj fiskalnoj godini. Drže da će im smanjeni troškovi donijeti veću dobit po dionici.

I konkurentske kompanije, poput United Parcel Servicea (UPS) suočavaju se s padom potražnje za dostavama. Naime, tijekom pandemije i strogog lockdowna, ljudi su posjete trgovinama i restoranima zamijenili dostavama. S popuštanjem mjera i rastom fizičke kupovine i putovanja, taj se trend preokrenuo, a dostavljačima na ruku nije išla ni rastuća inflacija.

Spomenuti UPS planira smanjiti troškove za milijardu dolara. To planiraju postići ukidanjem čak 12.000 radnih mjesta i novim opcijama za Coyote, posrednika u kamionskom prijevozu tereta, koji se suočava s premalom potražnjom.