Imao je milijune, danas prosi i pada po ulici, ljudi od njega okreću glavu: ‘On je bolestan…’

Delonte West (40), bivši NBA košarkaš poznat po igranju u klubovima poput Bostona, Dallasa i Clevelanda, danas se nalazi u teškoj životnoj situaciji. Nekadašnji suigrač LeBrona Jamesa i čovjek koji je tijekom karijere zaradio oko 16 milijuna dolara, posljednjih godina živi kao beskućnik i bori se s ovisnošću i mentalnim problemima.

Nedavno je ponovno snimljen u Dallasu, kako na ulici prosi za hranu. Snimka se proširila društvenim mrežama i ponovno otvorila pitanje koliko sustav brine o bivšim sportašima koji se nađu u krizi. Westu je ranije dijagnosticiran bipolarni poremećaj, a posljednjih godina više puta je imao sukobe s policijom, uključujući incidente povezane s nasiljem na ulici.

U jednoj od snimki, vidljivo izmučen i dezorijentiran, West je odgovorio navijaču koji ga je prepoznao: “Više nisam u tom životu.”

Mark Cuban, milijarder i vlasnik NBA kluba Dallas Mavericks, godinama je pokušavao pomoći Westu. U jednom trenutku uspio ga je smjestiti na rehabilitaciju u Floridi, a bivši košarkaš nakratko je dobio posao i činilo se da bi se mogao oporaviti. No borba s ovisnošću i mentalnom bolešću pokazala se težom od očekivanog.

On je bolestan. Ima bipolarni poremećaj. Ovisnost je razorna. Mora sam htjeti pomoć. Pokušao sam, ali nije uspjelo – rekao je Cuban, koji je, čini se, izgubio nadu da će se West oporaviti.

Nažalost, situacija se ne popravlja. Građani SAD-a sve ga češće viđaju kako luta bos ulicama, a nedavno se pojavila i snimka na kojoj West pleše ispred trgovine, bez ikakvog konteksta, što dodatno ukazuje na težinu njegovog mentalnog stanja.

Njegov izgled danas teško otkriva da se radi o nekadašnjem profesionalnom sportašu. Propadanje je vidljivo, a njegova priča postaje simbol šireg problema – nedostatka sustavne podrške sportašima nakon završetka karijere.

https://twitter.com/DailyLoud/status/1644413289886097460