Severina na koncertu Bijelog dugmeta: “Nemoguće zamisliti Jugu bez njih”

Bijelo dugme, legendarni rock sastav, nastupio je u petak u Areni Zagreb, čime je započeo svoju povratničku turneju „Doživjeti stotu“, kojom obilježavaju 50 godina postojanja benda. Prvi od tri najavljena koncerta okupio je tisuće obožavatelja, a publiku su zabavljali Goran Bregović, Alen Islamović, Mladen Vojičić Tifa, Zoran Redžić, Điđi Jankelić i Ogi Radivojević.

Atmosfera u dvorani bila je nabijena emocijama i nostalgijom, a okupljeni su zajedno s izvođačima pjevali hitove koji su obilježili desetljeća. Publika je gromoglasno pozdravila svaki izlazak članova benda, a pjesme poput „Lipe cvatu“, „Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo“ i „Ne spavaj mala moja muzika dok svira“ izazvale su ovacije.

Među posjetiteljima se našla i Severina, koja je nakon koncerta podijelila svoje dojmove na društvenim mrežama. Objavila je fotografije s nastupa, pozirala uz Gorana Bregovića, a otkrila je i da joj je društvo pravila Alka Vuica.

U objavi na Instagramu Severina je emotivno opisala koliko joj glazba Bijelog dugmeta znači. „U bivšoj Jugi, zemlji čije se ime ne spominje (sad se zove ‘regija’), postojali su mnogi, ali samo je jedan bend bio Bijelo dugme. Početak i kraj jedne ere, koja je vjerovala u rock’n’roll, Jugu i sve ono najbolje što je nosilo s njom,“ napisala je.

Prisjetila se i vlastitih uspomena iz djetinjstva, kada je s najboljom prijateljicom kupila prvu ploču „Uspavanka za Radmilu M.“, a zatim i kazetu „Lipe cvatu“ koju su joj ukrali, pa ju je ponovno nabavila „ispod banka“ u splitskoj Fotomuzikaliji. „Imala sam 13, godina je bila 1985. Zubi su porasli i mi smo porasli, i djeca su nam porasla. Danas ta djeca propitkuju okvire,“ dodala je.

Severina je istaknula da je Bijelo dugme za nju bio više od benda – bio je „treća strana“ između narodnjaka i domoljubnih huškača. „Pjevajmo zajedničkim jezikom dok nas dijele… Brega je Uncle Sam svih nas. Jer kroz pjesme živi narod,“ poručila je.

U vremenu koje, kako kaže, obilježavaju pjevači „koji iz grla mrze“, Severina poziva na glazbu koja spaja: „Pjevaj o ljudima za ljude, pjevaj kao Dugme. Ja pokušavam.“ Zahvalila se Islamoviću, Tifi i Bregoviću na koncertu koji je opisala kao „neponovljiv“.

Koncert je bio prvi nastup Bijelog dugmeta u Zagrebu nakon gotovo 20 godina, a interes publike dokazao je da njihova glazba i dalje ima snažan emocionalni naboj. Turneja „Doživjeti stotu“ nastavlja se večeras, 29. ožujka, drugim koncertom u Areni, dok je treći nastup zakazan za 24. svibnja.

Organizatori su zadovoljni odazivom, a obožavatelji s nestrpljenjem iščekuju nastavak turneje. Povratak Bijelog dugmeta na pozornicu jasno pokazuje da glazba ne poznaje granice ni vrijeme – neke pjesme i dalje povezuju ljude širom regije.