Tijekom službenog posjeta Dugoj Resi, predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjelovao je na svečanosti početka gradnje Sportske dvorane Osnovne škole Ivan Goran Kovačić, istaknuvši kako je riječ o dijelu najvećih ulaganja u hrvatski obrazovni sustav u posljednjih sto godina.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 8,3 milijuna eura, od čega je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih osiguralo 3,7 milijuna eura, Ministarstvo turizma i sporta 400.000 eura, Grad Duga Resa 500.000 eura, dok je preostali dio financirala Karlovačka županija. Glavni projektant je Mate Žagar, a izvođač radova tvrtka TGH iz Novog Mesta. Planirani završetak izgradnje je u lipnju 2026. godine.
Županica Martina Furdek Hajdin naglasila je kako se ovaj projekt čeka više od 65 godina, od izgradnje same škole, te dodala kako se isti ne bi mogao realizirati bez podrške Vlade RH i sredstava iz Mehanizma za oporavak i otpornost.
“Uvjerena sam da će ovo buduće impresivno zdanje postati mjesto sportskih, kulturnih i zabavnih aktivnosti, a najviše od svega da će doprinijeti boljitku nastave tjelesne i zdravstvene kulture“, poručila je ravnateljica škole Marina Brozović.
Predsjednik Sportske zajednice Duga Resa, Marko Benić, istaknuo je kako će nova dvorana služiti učenicima i sportskim udrugama, te će omogućiti organizaciju većih sportskih događanja na državnoj razini. Gradonačelnik Tomislav Boljar pohvalio je projekt kao primjer uspješne suradnje lokalne, regionalne i državne vlasti.
Karlovačka županica podsjetila je i na ostala ulaganja: gradi se dvodijelna dvorana u Ozlju, pet jednodijelnih po općinama, a Prva osnovna škola u Ogulinu se dograđuje. Time će, kako je najavljeno, sve škole pod županijskim osnivanjem prijeći na nastavu u jednoj smjeni.
Plenković je izjavio kako su ulaganja u obrazovanje u posljednjih deset godina iznosila 2,7 milijardi eura, te da je proračun Ministarstva znanosti i obrazovanja porastao s 1,8 na 4,6 milijardi eura. “Takvog povećanja nije bilo nikada ranije“, naglasio je.
Na upit o štrajku u školama, koji organiziraju tri obrazovna sindikata, premijer je izjavio:
“Bilo mi je drago vidjeti profesora na radnim mjestima u Osnovnoj školi Ivan Goran Kovačić. Napravili smo velike iskorake, kao nijedna vlada u ovih 35 godina. Sjećate li se koliko je SDP podigao osnovicu dok je bio na vlasti? Ništa. Smatramo da je ono što smo mi napravili velika stvar za materijalna prava učitelja i ostalih. Od početka našeg mandata 2016. do danas, plaće u obrazovanju su porasle sto posto. Zato ne vidimo nikakav razlog za ovaj prosvjed”, rekao je Plenković.
Dodao je kako su vođeni brojni razgovori te da Vlada vodi brigu o svim zaposlenicima u obrazovanju. “Poštujemo sve zaposlene u obrazovanju i činimo sve što smo trebali činiti prema svima. Ako je kod koeficijenata bilo kakvih pogrešaka, riješit će se. Prosvjed i štrajk nisu realni“, zaključio je.
Na pitanja novinara, Plenković je komentirao i najavljeni koncert Marka Perkovića Thompsona na zagrebačkom Hipodromu 5. srpnja, koji bi trebao okupiti više od 300.000 ljudi:
“Čestitam Marku Perkoviću Thompsonu na prodanim ulaznicama. Sjećate se, na dočeku rukometaša su neki željeli osporiti njegov nastup pa sam osobno pozvao da se to ne dogodi. Ima još vremena do koncerta, vidjet ćemo hoću li stići otići na njega“, rekao je premijer.
Tijekom boravka u Karlovačkoj županiji, premijer je posjetio i gradilišta doma za starije osobe te novog vrtića u gradskoj četvrti Luščić, gdje je izrazio podršku HDZ-ovim kandidatima za nadolazeće lokalne izbore.

