Željka Markić: “Uskoro zakon koji štiti nerođeni život. I da, idem na Thompsona”

U Zagrebu je održan deseti Hod za život pod geslom “Izaberi život i majku i dijete“, a Željka Markić, koordinatorica događaja, gostovala je na RTL-u gdje je komentirala ciljeve pokreta, zakonodavne inicijative i osobne stavove o aktualnim društvenim pitanjima.

Tijekom intervjua, Markić je poručila kako vjeruje da će Hrvatska uskoro dobiti zakon koji će štititi pravo na život nerođene djece, naglasivši da se zakon treba temeljiti na znanstvenim činjenicama, a ne ideologiji. Istaknula je da sve više građana prepoznaje značaj prava na život od začeća.

“Zakon mora štititi svako dijete”

“Ako čovjekov život počinje začećem, tada ga svaki civilizirani zakon mora štititi od tog trenutka”, rekla je Markić, dodajući da nije u kontaktu s vlastima, ali da “već deset godina stavljamo ovu temu u središte javnog prostora“.

Na pitanje o mogućem referendumu, odgovorila je da je zakon logičan nastavak onoga što znanost već potvrđuje o razvoju djeteta u majčinoj utrobi. Spomenula je i inicijativu RITA, koja nudi potporu trudnicama suočenima s teškim prenatalnim dijagnozama.

Poruke i brojke

Markić je podsjetila da se Hod za život ove godine održava u 17 hrvatskih gradova, što je, prema njezinim riječima, pokazatelj rasta pokreta. Spomenula je i podatke iz Zagreba o mjeri roditelj-odgojitelj, koja je u četiri godine rezultirala povećanjem broja trećerođene i četvrtorođene djece.

Na temu pape Lava XIV., izjavila je da očekuje kontinuitet s naukom pape Franje, posebno po pitanju prava na život. “Papa Franjo je vrlo jasno govorio protiv pobačaja. Vjerujem da će i novi papa nastaviti u tom smjeru.”

“Idem na Thompsona, naravno”

Za kraj razgovora, Markić je otkrila da će prisustvovati koncertu Marka Perkovića Thompsona, nazvavši ga “hrvatskom inačicom Boba Dylana i Neila Younga“. Istaknula je da njegova nova pjesma “Bleiburg” progovara o povijesnim tragedijama i da smatra kako će koncert biti emocionalno snažan događaj.

“Bit ću tamo, ne u fan zoni, to sam prepustila djeci. Ja idem na tribine. Mislim da će biti odlična atmosfera i puno pozitivnih emocija.”