Ministarstvo zdravstva predložilo je važne izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti, čije su glavne novosti vezane uz automatsku suspenziju zdravstvenih radnika čim protiv njih započne kazneni postupak zbog spolnog zlostavljanja ili iskorištavanja djece, bez potrebe za čekanjem pravomoćne presude.
Prema prijedlogu zakona, poslodavci u javnim i privatnim zdravstvenim ustanovama obavezni su udaljiti s radnog mjesta svakog djelatnika protiv kojeg je otvoren kazneni postupak za kaznena djela protiv spolne slobode. Takva mjera stupa na snagu odmah nakon pokretanja postupka.
Za vrijeme suspenzije, zdravstveni djelatnici imaju pravo na 60% svoje plaće, a oni koji uzdržavaju članove obitelji primat će 80%.
U slučaju da sud donese pravomoćnu osuđujuću presudu, poslodavac je dužan u roku od 15 dana uručiti izvanredni otkaz. Ako to ne učini u tom roku, radni odnos može se prekinuti redovitim otkazom, bez obveze odrađivanja otkaznog roka.
S druge strane, ako se kazneni postupak obustavi ili ako je radnik oslobođen krivnje, vratit će mu se iznos uskraćene plaće.
Propisana je i novčana kazna za odgovorne osobe, uključujući ravnatelje, u slučaju nepoštivanja zakonskih obveza. Iznosi se kreću između 660 i 1320 eura.
Novi uvjeti za privatnu praksu i proširenje zabrane
Predložene izmjene proširuju postojeće zabrane rada koje su dosad vrijedile samo za osobe pravomoćno osuđene i to u radu s djecom. Novi zakon primjenjuje se na sve zdravstvene djelatnike koji izravno pružaju skrb pacijentima, uključujući fizioterapeute, dentalne tehničare, asistente i druge.
Uz to, osobe protiv kojih je u tijeku kazneni postupak također neće moći obavljati privatnu praksu, bez obzira na ishod postupka.
Reforma pripravništva u zdravstvu
Uz mjere zaštite pacijenata, Ministarstvo predlaže i ukidanje pripravničkog staža i stručnog ispita za deset zdravstvenih zanimanja. Umjesto toga, uvodi se tromjesečno stručno mentorstvo, slično rješenju koje se već primjenjuje kod liječnika.
Ova izmjena odnosi se na zanimanja poput primalje-asistentice, fizioterapeutskog tehničara, sanitarnih inženjera, laboratorijskih dijagnostičara, dentalnih i farmaceutskih tehničara, te prvostupnike radne terapije i radiološke tehnologije.
Za one koji su studij upisali prije akademske godine 2023./2024. i koji su već obavili pripravništvo i položili stručni ispit, zakon predviđa pravo na izdavanje licence bez dodatnih procedura. Nadležne komore će biti obvezne izdati rješenje o samostalnom radu, bez dodatnih uvjeta.
Građani već aktivni u savjetovanju
Javno savjetovanje o zakonskim izmjenama otvoreno je do 28. svibnja, a već prvog dana pristiglo je 35 komentara i prijedloga, među kojima su i mišljenja zdravstvenih djelatnika i građana.

