Pogledajte mem koji je natjerao internet da se smije usred burzovne panike!

Poznata scena iz filma “Der Untergang” ponovno kruži internetom, ovaj put u novom ruhu – s Donaldom Trumpom u glavnoj ulozi. Riječ je o viralnom memu koji koristi scenu iz berlinskog bunkera, gdje Bruno Ganz kao Adolf Hitler izlazi iz takta, a koji je već godinama izvor parodija s izmijenjenim titlovima. Ovog puta, inspiracija je globalna gospodarska nestabilnost izazvana novim američkim carinama.

Hitler kao Trump: satira na svjetski kaos

Nova verzija mema prikazuje Hitlera kao Donalda Trumpa, koji bijesno reagira na posljedice svojih trgovinskih odluka. U titlovima se Trump razbjesni kad shvaća da su njegove “povijesno najveće carine” dovele do ekonomskog kolapsa. Spominje se 34% carina na kinesku robu, 20% na proizvode iz EU, 46% na Vijetnam, 24% na Japan, pa čak i 10% na “nezahvalne pingvine s otoka Hearda i McDonaldovih otoka”. Mema parodira Trumpovu uvjerenost da će ga kineski predsjednik Xi Jinping uskoro nazvati radi dogovora – što se, naravno, ne događa.

Umjesto toga, reakcija svijeta je brza i oštra: Xi Jinping uzvraća protumjerama, Europska unija šalje poruku “odjebite”, a globalna tržišta tonu. Trumpovi najbliži suradnici odlaze iz sobe, dok on bijesno zahtijeva da mu se “popravi imidž”. Parodija na ovaj način komentira posljedice nepredvidivih ekonomskih odluka, kroz dobro poznati format koji korisnicima omogućuje kritiku kroz humor.

Burze pod pritiskom: Azija i Europa bilježe padove

U stvarnosti, burze diljem svijeta bilježe dramatične minuse. Azijska tržišta su već otvorena u crvenom, a europske burze su zabilježile naglašen pad odmah po otvaranju. Terminski indeksi ukazuju na masovnu rasprodaju dionica, a analitičari stanje opisuju kao “pokolj”. Jedan stručnjak za BBC je izjavio da su posljedice “teže nego što se očekivalo”.

Donald Trump je komentirao stanje rekavši da “nije namjerno izazvao paniku na tržištu”, dodajući da “ponekad treba uzeti lijek” – aludirajući na svoje carinske mjere. No, ekonomski analitičari upozoravaju da bi posljedice mogle biti dugoročne.

Bitcoin, zlato i hedge fondovi – svi na udaru

U tandemu s burzama, padaju i vrijednosti bitcoina i zlata, što dodatno potvrđuje nesigurnost na tržištima. Istodobno, menadžeri hedge fondova na Wall Streetu – uključujući i Trumpove pristaše – sve glasnije upozoravaju da se svijet približava “ekonomskoj nuklearnoj zimi”.

“Za ovo nismo glasali”, citiran je jedan od njih, dok se mnogi pitaju koliko dugo tržište može podnijeti ovakav pritisak bez ozbiljnih posljedica.