Mnogi se na ovo pokušavaju ‘izvući’: Moraju li vozači prometnim znakom biti upozoreni na kameru?

Učestala je zabluda među vozačima da se kontrola brzine fiksnim kamerama mora najaviti prometnim znakom, no sudska praksa govori drugačije. Iako se mnogi pokušavaju “izvući” zbog izostanka znaka koji označava kontrolu brzine (oznaka C122), sudovi u Hrvatskoj jednoglasno potvrđuju – zakon ne propisuje obvezu postavljanja takve signalizacije.

Kako navodi Revija HAK, prometni znak C122, koji spada u kategoriju obavijesnih znakova, informativne je prirode i nije uvjet za zakonito kažnjavanje prekršaja prekoračenja brzine. Vozači su, bez obzira na prisutnost znaka, obvezni pridržavati se propisanih ograničenja brzine.

U obrazloženju jedne presude, Općinski sud u Rijeci naveo je kako znak C122 nije znak izričite naredbe, već informacija koja vozačima može koristiti, ali njegov izostanak ne umanjuje zakonitost radarske kontrole. Sud je istaknuo da Pravilnik o prometnim znakovima i signalizaciji ne nalaže obvezu postavljanja ovog znaka kao uvjet da bi kazna bila pravno valjana.

Sličan stav zauzeo je i Općinski sud u Pazinu, istaknuvši da postavljanje obavijesne signalizacije ostaje na diskreciji upravitelja cesta, ali da zakonska obveza za to ne postoji. Nema ni zapreke za postavljanje znaka ako se upravitelj ceste za to odluči – ali ni njegova odsutnost ne oslobađa odgovornosti za prekršaj.

Sustav kamera koji bilježi prekoračenje brzine dio je strategije povećanja prometne sigurnosti i smanjenja smrtnosti na cestama. Brojni životi izgubljeni su upravo zbog vožnje iznad dopuštenih granica, unatoč postojećim upozorenjima i ograničenjima.

Zato, ako vam stigne kazna zbog prebrze vožnje i nemate dokaz da je brzina bila sukladna ograničenju – nećete biti oslobođeni samo zato što nije bilo znaka.