Blok umirovljenici zajedno (BUZ) ponovno je podigao glas protiv Vladine mirovinske politike. Oštro odbacuju najavljeni trajni dodatak kao zamjenu za 13. mirovinu, nazivajući ga “lošim supstitutom” i “jeftinim političkim trikom”.
Njihova poruka je jasna: 13. mirovina nije ono što Vlada predstavlja, nego dodatak jednak ili veći od redovne mirovine. Sve ostalo, kako navode, obična je obmana.
Tko zapravo gubi?
Ako pitate BUZ, najviše gube oni koji ionako jedva preživljavaju. Umirovljenici s najmanjim mirovinama, koji su do sada dobivali skromne, ali ciljane pakete pomoći, ostat će kratkih rukava.
Novi model, kažu, briše socijalnu komponentu i svodi sve umirovljenike na istu razinu, ne uzimajući u obzir ni visinu primanja ni životne okolnosti. A to je, prema njima, izjednačavanje nejednakih – i to na štetu najslabijih.
Politički trik ili ozbiljna mjera?
Vlada dodatak predstavlja kao trajno i stabilno rješenje, ali BUZ tvrdi suprotno. Njihov argument je da se ovim potezom zapravo zabetonirala nemogućnost uvođenja prave 13. mirovine – one kakvu imaju umirovljenici u Austriji, Njemačkoj i brojnim drugim europskim zemljama.
Zanimljivo je kako se u cijeloj priči premalo govori o realnom problemu – siromaštvu starijih građana. Statistike su neumoljive: više od 30% hrvatskih umirovljenika živi ispod granice siromaštva, a prosječna mirovina tek je nešto viša od polovice prosječne plaće.
I dok Vlada govori o stabilnosti i “sustavnom rješenju”, umirovljenici govore o borbi za goli opstanak.
BUZ-ovi zahtjevi
U svom priopćenju BUZ ne ostavlja prostor za kompromis. Traže da Vlada:
- uvede pravu 13. mirovinu, jednaku ili veću od redovne,
- zadrži postojeće pakete pomoći,
- prekine s “kozmetičkim mjerama” koje, kako kažu, služe samo za kupovanje političkih poena.
“Sve ostalo je jeftin politički trik na račun onih koji su cijeli život radili, a sada se bore za goli opstanak”, poručuju.
Urednički komentar
Ono što BUZ govori nije bez osnove. Hrvatska se već godinama suočava s problemom nedostatnog mirovinskog sustava. Svaka vlada do sada obećavala je reforme, ali rijetko koja ih je provela do kraja.
Ovaj tzv. trajni dodatak mogao bi izgledati kao korak naprijed, ali istina je da se umirovljenici pitaju: zašto se uvijek ide linijom manjeg otpora, na njihov račun?
Ako Vlada želi povjerenje građana treće životne dobi, morat će pokazati više od tehničkih mjera i privremenih zakrpa. Jer, umirovljenici su u ovom društvu već predugo samo politička tema, a premalo ljudi od krvi i mesa koji žive od onoga što je, vrlo često, premalo.

