Čitatelji PlusPortala tvrde kako su uočili da određeni vozači vozila nikad ne budu kažnjeni za nepropisno parkiranje. SLAVONSKI BROD
– Da u većini hrvatskih gradova, pa tako i u Slavonskom Brodu, gradski redari imaju popis vozila koja ne smiju kažnjavati, mišljenja je naš čitatelj Ilija Ćurčić.
– Znam da mi nećete iskreno dogovoriti, ali pitajte postoji li takav popis i kod nas. Sto posto sam siguran da postoji. Naivno, pitanje smo sinoć postavili i gradskoj Upravi, ali do objave ovog teksta na njega nije stigao odgovor. Moguće – smatraju ga neozbiljnim i/ili imaju pametnijeg posla.
No, da sumnje nema samo Ilija, pokazuju fotografije koje je PlusPortalu ranije prošlog tjedna dostavio drugi čitatelj koji je želio ostati anoniman. Navodi kako predsjednik Gradskog vijeća SB Stribor Valenta svoje vozilo redovno ostavlja na mjestu u Ulici Stjepana pl. Horvata koje nije označeno kao parkirališno.
Vozi li fotografirani automobil Valenta – nismo znali – no vozač istog svakako je trebao biti kažnjen. I sami smo nedavno svjedočili sličnoj situaciji kada je u samo nekoliko sati više vozača kažnjeno jer su u Skaličinoj ulici (nasuprot Županijskom sudu) vozila ostavili uz druge parkirane automobile, ali na mjestu koje više nije obilježeno plavom bojom.
– Ako takav popis postoji, ja na njemu sigurno nisam. Naime, već sam, nažalost, platio nekoliko kazni koje su na mom vozilu ostavili redari. – kazao je Valenta za Plusportal
Ako sporni popis ne postoji, još jedna je mogućnost – a viđamo je često i kod novinara – ‘autocenzura’ (ili samokontrola) komunalnih i prometnih redara. Drugim riječima, spiska možda nema u fizičkom obliku, ali ‘se zna’ tko je vlasnik kojeg auta i komu baš ne bi bilo ‘zgodno’ napisati kaznu. Javno mnijenje ponekad jest daleko od činjenica ili onoga kako stvari uistinu stoje, ali mi ipak želimo znati dijele li ostali naši čitatelji mišljenje naših sugovornika koje ništa ne bi moglo uvjeriti u suprotno.
Grad je jučer izvijestio kako je, upravo zbog pritužbi građana, izvršen upravni i inspekcijski nadzor Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske nad prometnim i komunalnim redarima koji obavljaju poslove upravljanja prometom te poslove nadzora i premještanja nepropisno zaustavljenih i parkiranih vozila sukladno članku 5. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, piše PlusPortala
– Prilikom nadzora izvršena je kontrola svih poslova vezanih za rad prometnih i komunalnih redara iz danih ovlasti, te od strane ministarstva nisu utvrđene nepravilnosti u radu. Najčešća pritužba građana je parkiranje na zelenim površinama. Nakon takvog prekršaja komunalni redari postupaju sukladno Odluci o komunalnom redu, a po parkiranju u pješačkim zonama postupaju prometni redari sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama. Ovim putem molimo građane da poštuju odredbe članaka 82., 83. i 84. o zabrani nepropisnog zaustavljanja i parkiranja vozila kako ne bi došli do ugrožavanja vlastite sigurnosti i sigurnosti prometa, a samim time izbjegli plaćanje novčanih kazni i podizanja vozila. OVDJE možete proučiti navedene članke Zakona o sigurnosti prometa. – poručili su iz Grada.

