Na obilježavanju 20 godina akrobatske grupe „Krila Oluje“, ministar obrane i potpredsjednik Vlade Ivan Anušić komentirao je niz aktualnih tema, uključujući planove za uvođenje obaveznog vojnog roka, ali i situaciju u Zrakoplovno-tehničkom centru (ZTC), koju smatra ozbiljno narušenom.
Anušić je potvrdio kako je upoznao premijera Andreja Plenkovića s razlozima zbog kojih je zatražio smjenu direktora ZTC-a Ivice Vidovića. Kako kaže, ti razlozi uključuju nepravilnosti u poslovanju, ali i elemente koji mogu imati kaznenopravne posljedice. U dopisu od čak 200 stranica, koje je uputio Centru za restrukturiranje i prodaju (CERP), detaljno je izložio problematiku.
Uz to, primio je i pismo Radničkog vijeća ZTC-a, u kojem se, kako tvrdi, potvrđuju navodi o nizu nezakonitosti. “Situacija traje već dugo. Pokušavali smo stabilizirati poslovanje i uvjete rada, ali granica je dosegnuta”, rekao je ministar.
ZTC, kao strateški važna tvrtka koja osigurava održavanje zrakoplova i helikoptera, ključna je i za protupožarnu sezonu. Anušić smatra da takva institucija ne smije biti prepuštena improvizaciji: “To nije mjesto za površno upravljanje. Direktor je ignorirao nalog o iseljenju iz stana koji je koristio nezakonito tri godine. Tek nakon što su mediji to otkrili, stan je vraćen MORH-u.”
Dodao je kako ZTC mora postati učinkovit sustav, sposoban za komercijalno poslovanje, ne samo oslonjen na ugovore s državom. “Očekujem od njih da izlaze na tržište, šire se i generiraju prihod, umjesto da pasivno čekaju posao iz MORH-a.” Naglasio je i kako treba zadržati ključne kadrove – tehničare i mehaničare, čije su vještine tražene i izvan zemlje.
Očekuje da će CERP uskoro raspraviti zahtjev za razrješenje Vidovića, iako je istaknuo da mu to nije bila impulzivna odluka: “To nije moj hir. Dokumentacija i pismo Radničkog vijeća govore sami za sebe.”
Uz situaciju u ZTC-u, ministar je govorio i o uvođenju obaveznog temeljnog vojnog roka, koji bi, kako kaže, trebao trajati dva mjeseca, u skladu s postojećom praksom dragovoljnog služenja. “Osobno sam smatrao da bi tri mjeseca bila optimalna, ali za početak idemo s dvije.”
Ministarstvo obrane je, tvrdi, u potpunosti spremno – od smještaja, instruktora i opreme, do infrastrukture u Kninu, Požegi i Slunju, gdje će se provoditi obuka. Po potrebi, otvorit će se i dodatne lokacije, ovisno o broju prijavljenih.
Za one koji će se pozvati na priziv savjesti, predviđeni su alternativni oblici služenja: “Njih će preuzeti MUP, a rasporedit će ih prema potrebama – u civilnu zaštitu, bolnice, javne ustanove…”
Sve izmjene zakona potrebne za provedbu novog sustava služenja vojnog roka uskoro će se naći pred Saborom, a početak provedbe predviđa se na jesen.

