Damir Bakić, zastupnik platforme Možemo!, komentirao je u emisiji Novi dan na N1 televiziji rezultate prvog kruga lokalnih izbora u Zagrebu, osvrnuvši se na dosadašnji rad gradske vlasti u, kako ga sam naziva, “mandatu oporavka“.
“Zahvaljujem građanima koji su prepoznali rad Možemo! u Zagrebu“, poručio je na početku razgovora.
Uvjerljiva pobjeda u 16 od 17 četvrti
“Očekivali smo relativnu većinu, ali razmjer ove pobjede bio je teško predvidiv”, rekao je Bakić, istaknuvši da su lista Možemo! i SDP-a ostvarile većinu i u Gradskoj skupštini.
Posebno je naglasio: “U 16 od 17 gradskih četvrti Možemo! je ostvario pobjedu. To govori o povjerenju koje smo stekli u protekle četiri godine.”
Govoreći o izjavama premijera Andreja Plenkovića, koji je tvrdio da su rezultati u Zagrebu zasluga Vlade, Bakić je odgovorio:
“Ta izjava odaje ozbiljnu nelagodu prema rezultatu u Zagrebu. Ako nakon svega premijer svede građane na ‘lupanje loncima’, onda to više govori o njemu nego o nama.”
Mandat oporavka bio je nevidljiv, ali nužan
Bakić je opisao izazove koje je gradska vlast zatekla preuzimanjem vlasti:
“Grad je bio pred bankrotom. Tri godine smo radili da stabiliziramo financije. Nismo čak mogli ni komunicirati koliko je stanje bilo ozbiljno. Danas imamo nove, stručno izabrane gradske pročelnike, a mijenjali smo i čitav sustav rada.”
Dodaje kako su mnoge reforme građanima nevidljive, ali su u pozadini bile ključne: “Promijenili smo paradigmu upravljanja gradom. No, građanima je vidljivo ono što je opipljivo – poput izgradnje 11 novih vrtića.”
Za nadolazeći mandat poručuje: “Ako je dosadašnji bio mandat oporavka, onda je sljedeći mandat razvoja koji će se brzo osjetiti.”
Preuzimanje zasluga za projekte
Na tvrdnje da je Vlada zaslužna za projekte u Zagrebu, Bakić odgovara:
“Povlačenje europskih sredstava je posao Vlade, ali to je novac svih nas. Grad ne može izravno aplicirati za većinu velikih projekata. No, sve što je napravljeno u Zagrebu provela je gradska uprava.”
Navodi konkretne brojke: “Zavšeno je 189 projekata potresne obnove, za što je povučeno oko 189 milijuna eura iz Fonda solidarnosti.”
“Svi ti projekti su realizirani u potpunosti od strane Grada: od projektiranja, preko javnih nabava, do izvedbe. Kod izgradnje vrtića nismo čekali pozive iz Vlade – sve je plaćeno iz gradskog proračuna.”
Bakić zaključuje: “Mi isporučujemo promjenu u upravljanju. Radimo u javnom interesu i nećemo stati.”

