Bakić: Ovo je očiti znak koliko Zagreb peče Plenkovića

Damir Bakić, zastupnik platforme Možemo!, komentirao je u emisiji Novi dan na N1 televiziji rezultate prvog kruga lokalnih izbora u Zagrebu, osvrnuvši se na dosadašnji rad gradske vlasti u, kako ga sam naziva, “mandatu oporavka“.

“Zahvaljujem građanima koji su prepoznali rad Možemo! u Zagrebu“, poručio je na početku razgovora.

Uvjerljiva pobjeda u 16 od 17 četvrti

“Očekivali smo relativnu većinu, ali razmjer ove pobjede bio je teško predvidiv”, rekao je Bakić, istaknuvši da su lista Možemo! i SDP-a ostvarile većinu i u Gradskoj skupštini.

Posebno je naglasio: “U 16 od 17 gradskih četvrti Možemo! je ostvario pobjedu. To govori o povjerenju koje smo stekli u protekle četiri godine.”

Govoreći o izjavama premijera Andreja Plenkovića, koji je tvrdio da su rezultati u Zagrebu zasluga Vlade, Bakić je odgovorio:

“Ta izjava odaje ozbiljnu nelagodu prema rezultatu u Zagrebu. Ako nakon svega premijer svede građane na ‘lupanje loncima’, onda to više govori o njemu nego o nama.”

Mandat oporavka bio je nevidljiv, ali nužan

Bakić je opisao izazove koje je gradska vlast zatekla preuzimanjem vlasti:

Grad je bio pred bankrotom. Tri godine smo radili da stabiliziramo financije. Nismo čak mogli ni komunicirati koliko je stanje bilo ozbiljno. Danas imamo nove, stručno izabrane gradske pročelnike, a mijenjali smo i čitav sustav rada.”

Dodaje kako su mnoge reforme građanima nevidljive, ali su u pozadini bile ključne: “Promijenili smo paradigmu upravljanja gradom. No, građanima je vidljivo ono što je opipljivo – poput izgradnje 11 novih vrtića.”

Za nadolazeći mandat poručuje: “Ako je dosadašnji bio mandat oporavka, onda je sljedeći mandat razvoja koji će se brzo osjetiti.”

Preuzimanje zasluga za projekte

Na tvrdnje da je Vlada zaslužna za projekte u Zagrebu, Bakić odgovara:

“Povlačenje europskih sredstava je posao Vlade, ali to je novac svih nas. Grad ne može izravno aplicirati za većinu velikih projekata. No, sve što je napravljeno u Zagrebu provela je gradska uprava.”

Navodi konkretne brojke: “Zavšeno je 189 projekata potresne obnove, za što je povučeno oko 189 milijuna eura iz Fonda solidarnosti.”

“Svi ti projekti su realizirani u potpunosti od strane Grada: od projektiranja, preko javnih nabava, do izvedbe. Kod izgradnje vrtića nismo čekali pozive iz Vlade – sve je plaćeno iz gradskog proračuna.”

Bakić zaključuje: “Mi isporučujemo promjenu u upravljanju. Radimo u javnom interesu i nećemo stati.”