Bivši gradonačelnik Vukovara i trenutačni potpredsjednik Sabora Ivan Penava javio se na Facebooku nakon što je njegov kandidat Domagoj Bilić (Domovinski pokret i HDZ) uvjerljivo izgubio od Marijana Pavličeka (Hrvatski suverenisti i DOMiNO). Poraz se dogodio u drugom krugu izbora, ali Penavin optimizam ne poznaje granice.
U objavi ispunjenoj entuzijazmom i biranim rječima koje podsjećaju na motivacijski govor s team buildinga, Penava poručuje da su imali “mladog, obrazovanog i kvalitetnog kandidata“. Vjerojatno jedinog koji je uspio izgubiti izbore u Vukovaru s podrškom dviju stranaka.
“Smjena generacija nije uspjela kako smo priželjkivali”, piše Penava, koji smjenu generacija oČito vidi kao natjecanje tko će brže ispasti iz političkog fokusa. No, dodaje kako su “mladi spremni za nove utakmice“, što sugerira da porazi nisu prepreka, već stil političke borbe Domovinskog pokreta.
Penava je, neizostavno, čestitao PavliČeku i poželio mu uspješno vođenje grada. Velikodušno od čovjeka koji je desetljeće tvrdio da je Vukovar njegov osobni bastion.
Iako su izgubili grad u kojem su gradili politički identitet, Penava naglašava “snagu i čvrsćinu” Domovinskog pokreta. Pritom istaknuvši pobjedu u Otoku i mjesto zamjenika župana kao velike političke kapitalne dobitke. Jer kad izgubiš metropolu simbolike, logično je da se pohvališ uspjehom u Otoku.
“Ponosni smo na kampanju“, zaključuje Penava, zahvaljujući svima koji su sudjelovali. Nema sumnje da je kampanja bila uspješna, barem po broju utješnih statusa na Facebooku.
Gledano sa strane, dojam je jasan: Domovinski pokret u Vukovaru se urušio, a Penava sad pokušava glumiti trenera momćadi koja gubi 5:0 i viče da se “još može”.


