Na popularnoj društvenoj mreži Reddit pojavio se post jednog turista iz Srbije koji je prvi put ljetovao u Hrvatskoj, točnije u Istri. Iako je u uvodu pohvalio prirodu, smještaj i opću atmosferu, njegovi daljnji komentari izazvali su niz reakcija jer je otvoreno iznio negativna zapažanja o ponašanju drugih turista – posebno Nijemaca i Poljaka.
“Obišli Rt Kamenjak, Brijune, okupali se i nauživali za sve novce! Sutra idemo za Rovinj i Poreč, pa unutrašnjost Istre i onda nazad u Srbiju”, napisao je korisnik. Dodao je kako nisu imali nikakvih problema, ali ga je neugodno iznenadilo ponašanje pojedinih posjetitelja iz zapadne Europe.
“Vrlo smo se ugodno osjećali ovdje, ali Vama samo želim reći svaka čast kako trpite turiste (Nijemci, Mađari, Poljaci), posebno Nijemci i njihova djeca se ponašaju kao stoka, nekontrolirano i totalno neljubazno. Nemaju nikakve manire niti kontrolu nad djecom za koje ih uopće nije briga remete li druge,” napisao je.
Posebno ga je pogodila situacija tijekom posjeta pulskom amfiteatru.
“Upravo smo odgledali predstavu Gladiatora i ispred nas na ulazu njemačka obitelj s djecom gdje se klinci mačuju i guraju nas, a oni ne reagiraju uopće. Poslije toga dijete ispred nas svako malo ustaje, remeti predstavu, a roditelji – ništa.”
Njegove riječi naišle su na brojne komentare Hrvata, koji su u velikoj mjeri podržali njegove zaključke.
Jedan korisnik je ironično primijetio:
“To ti je Europa, bečka škola, švapska kurtoazija. Najnekulturniji su mi Englezi.”
Drugi je objasnio zašto se mnogi trude ignorirati nepristojno ponašanje gostiju:
“To nisu turisti nego njihova socijala na odmoru… Istrpiš ih jer bi država bankrotirala da ih pošaljemo kući.”
U raspravi se javila i jedna korisnica kojoj najviše smeta što Nijemci često određene plaže samoinicijativno pretvore u nudističke.
“Odeš s djetetom na plažu, a pokraj tebe dođe 15 Nijemaca i svi se skinu goli.”
Ovo nije prvi put da Hrvati kritiziraju ponašanje određenih skupina turista. Na drugim sličnim objavama često se navode primjeri poput Talijana koji neprestano viču, Slovenaca koji se ponašaju kao da su kod kuće, Mađara koji ne žele govoriti engleski, i Nijemaca koji otkupe svo meso u trgovini ne ostavljajući ništa drugima.
Zajednički dojam većine komentatora je da su pravi turisti oni koji poštuju lokalnu kulturu, ponašaju se pristojno i komuniciraju s domaćinima, dok oni koji to ne čine – ostavljaju gorak okus. Turizam je vitalan za hrvatsko gospodarstvo, no pitanje koje se ponovno otvara jest: Gdje je granica tolerancije prema neodgojenom ponašanju, i koliko smo ga spremni trpjeti zbog zarade?
U svakom slučaju, iskustvo ovog turista iz Srbije ponovno je otvorilo vječnu temu: Kakvi su nam turisti – i tko su zapravo gosti koje želimo svake godine viđati na našoj obali? Podijelite s nama svoje iskustvo – tko vas je najviše iznenadio (ili iznervirao) ovog ljeta?

