Dražen Đurović: “Branitelji nisu dobili priliku sudjelovati u državi koju su stvarali”

Vukovarski branitelj, liječnik i bivši pripadnik HOS-a Dražen Đurović gostovao je u emisiji N1 Studija uživo, gdje je otvoreno govorio o položaju branitelja u današnjoj Hrvatskoj, ali i o tome koliko se država promijenila od vremena u kojem su se za nju borili. U razgovoru s novinarkom Natašom Božić naglasio je da su današnja očekivanja i stvarnost često u raskoraku.


“Hrvatska se jako promijenila, nije idealna, ali napredovala je”

Na pitanje je li Hrvatska danas ona država za koju su se branitelji borili 1991., Đurović je bio oprezan, ali realan.
Teško je to procijeniti. Hrvatska se jako promijenila i sad što smo očekivali, a što smo dobili bi trebalo ozbiljnije analizirati”, rekao je, dodajući ipak kako smatra da dignitet Domovinskog rata nije ugrožen.

Državu imamo, funkcionalna je, gradi se i dalje, nije idealna, ali činjenica je da smo kroz ovih 35 godina otputovali prilično daleko”, naglasio je.


“Najveći krimen je HDZ”

Govoreći o društvenom statusu branitelja, Đurović je izdvojio političke odluke kao ključan čimbenik.
Najveći krimen je svakako HDZ. On je taj koji ovu državu vodi sve ove godine s malim iznimkama. HDZ je taj koji je definirao politike prema ljudima koji su sudjelovali u Domovinskom ratu…

Istaknuo je da su ratnici nakon 1995. gurnuti u ranu mirovinu umjesto da sudjeluju u izgradnji zemlje.
Nama se događa da ljudi koji su sudjelovali u Domovinskom ratu, nikad nisu dobili priliku sudjelovati dalje u stvaranju i razvoju te države u miru. Ako ste bili u ratu, trebali ste pružiti otpor da ne postanete umirovljenik, a ako ga niste pružili, vas je sustav gurao da postanete umirovljenik.

Prema njegovim riječima, taj pristup ostavio je dugoročne posljedice, a mnoge veterane udaljio od aktivne uloge u društvu.


O pozdravu ZDS: “To nije obilježilo rat”

Jedna od tema bila je i stalna društvena rasprava o pozdravu “Za dom spremni”.
Đurović je istaknuo da taj pozdrav nije bio široko prisutan tijekom Domovinskog rata:
Je li ovaj pozdrav obilježio Domovinski rat? To nisam primijetio. Ne znam zašto neki eksploatiraju, ja tu temu ne bih nikad eksploatirao.

Dotaknuo se i pitanja identiteta HOS-a:
Ne, toga nije bilo”, odgovorio je na pitanje jesu li se HOS-ovci “furali na ustaše”.


Zabrana ZDS-a: “To je potpuno besmisleno”

Upitan smeta li mu zabrana korištenja ZDS-a na koncertima i javnim događajima u Zagrebu, Đurović je bio kratak:
To je potpuno besmisleno, kuda to vodi. Ja razumijem Tomaševića, on tu vjerojatno plaća cijenu svoje stranke, ali to njega u konačnici neće dovest nikud.

Istaknuo je da rasprave oko simbola često odvlače pozornost s važnijih tema koje se tiču položaja branitelja i općenito razvoja društva.


U razgovoru se dotaknulo i šire pitanje odnosa države prema braniteljima, ali i društvene percepcije ratne generacije, pri čemu Đurović naglašava da se upravo o tim temama treba govoriti otvoreno i bez politiziranja.