Grad Zagreb objavio veliko istraživanje: Nova anketa otkrila što građani stvarno žele na cestama

Građani Zagreba sve snažnije podržavaju mjere koje daju prednost javnom prijevozu. Novo istraživanje pokazalo je da većina ispitanika želi strože kažnjavanje vozača koji krše prometna pravila, ali i prioritet tramvajima i autobusima na semaforima, čak i ako će zbog toga automobili sporije prolaziti gradom.

Predsjednik uprave ZET-a Marko Bogdanović predstavio je rezultate opsežnog istraživanja javnog mnijenja koje su zajednički proveli ZET i Grad Zagreb krajem prošle godine. U anketi je sudjelovalo 929 građana, a cilj je bio utvrditi koje bi promjene potaknule češće korištenje javnog prijevoza.

Rezultati pokazuju da stanovnici glavnog grada očekuju prije svega brži, pouzdaniji i redovitiji javni prijevoz, ali i odlučnije prometne mjere koje bi tramvajima i autobusima omogućile nesmetanije kretanje.

Građani traže redovitost i veću pouzdanost

Predstavljajući rezultate istraživanja, Bogdanović je izdvojio nalaze koje građani smatraju najvažnijima za svakodnevno korištenje tramvaja i autobusa.

“Najvažniji rezultat provedenog istraživanja je da bi Zagrepčani više koristili javni prijevoz kada bi bio učestaliji, pouzdaniji i brži. Tako čak 85 posto građana ističe pridržavanje voznog reda kao razlog koji bi ih potaknuo na češće korištenje javnog prijevoza, 83 posto građana ističe pouzdanost dolazaka i odlazaka, dok 82 posto njih navodi češće polaske kao glavni poticaj”, istaknuo je Bogdanović, nadovezujući se na nedavne medijske natpise o studiji Prometnog fakulteta i tvrtke Ernst&Young o ubrzavanju javnog prijevoza u gradu.

Dobiveni podaci pokazuju da građani najveću vrijednost vide u sustavu koji se može predvidjeti i na koji se mogu osloniti pri svakodnevnim putovanjima kroz grad.

Velika podrška strožim pravilima za vozače

Posebnu pozornost privukao je stav ispitanika prema vozačima koji koriste prometne trake namijenjene isključivo javnom prijevozu.

Prema rezultatima istraživanja, velika većina građana podržava sankcioniranje takvih prekršaja, a značajan broj ispitanika podržava i dodatne mjere koje bi pogodovale tramvajima i autobusima.

“Ugodno smo iznenađeni nalazom prema kojem se 83 posto građana koji su sudjelovali u istraživanju slaže s tvrdnjom po kojoj je sudionike u prometu koji ne poštuju ‘žute trake’ potrebno kažnjavati. I ne samo to, uvjerljiva većina od 68 posto ispitanih slaže se s tvrdnjom po kojoj je na semaforima potrebno dati prioritet javnom prijevozu, autobusima i tramvajima, iako će to usporiti ostale oblike prometa”, otkrio je šef ZET-a, naglasivši da ovi odgovori daju jasan putokaz za daljnje aktivnosti Grada.

Takvi rezultati pokazuju da velik broj građana podržava prometnu politiku koja prednost daje javnom prijevozu u odnosu na osobne automobile.

Novi tramvaji stižu na tračnice

Iz ZET-a i Grada Zagreba ističu kako se posljednjih godina ulaže upravo u povećanje brzine i pouzdanosti mreže javnog prijevoza.

Kroz investicijski ciklus vrijedan oko 170 milijuna eura kupljeno je 40 kraćih tramvaja, dok je nabavljeno i 20 novih dugih tramvaja. Prema najavama iz uprave, proširenje voznog parka trebalo bi omogućiti gušći vozni red već tijekom jeseni.

Nova vozila trebala bi doprinijeti kraćem čekanju na stanicama i boljoj organizaciji prijevoza na najopterećenijim linijama.

Pametni semafori preuzimaju važnu ulogu

Uz obnovu tramvajske flote, važan dio gradskih ulaganja odnosi se na sustav upravljanja prometom na raskrižjima.

Grad Zagreb dosad je u projekt prioritizacije javnog prijevoza uložio više od 30 milijuna eura. Sustav koristi kamere i digitalni nadzor u stvarnom vremenu kako bi pratio prometne tokove te prilagođavao rad semafora aktualnim uvjetima na cestama.

Trenutačno je u sustav uključeno 192 semaforizirana raskrižja, a gradski plan predviđa da do 2028. godine bude povezano svih 487 raskrižja na području Zagreba. Time bi se omogućilo učinkovitije upravljanje prometom i dodatno ubrzanje javnog prijevoza.

U tijeku i istraživanje o sigurnosti putnica

Gradske vlasti podsjetile su i na drugo istraživanje koje se trenutno provodi u javnom prijevozu. Riječ je o analizi sigurnosti žena i djevojaka tijekom korištenja ZET-ovih vozila.

Istraživanje provodi Povjerenstvo za ravnopravnost spolova, a njegovi rezultati trebali bi poslužiti kao osnova za izradu budućih preventivnih mjera usmjerenih na sprječavanje uznemiravanja u javnom prijevozu.