Umirovljenicima stiže godišnji dodatak: Što donose izmjene zakona i tko dobiva najviše?

Umirovljenici u Hrvatskoj u travnju mogu očekivati isplatu dodatka od 50 eura, no to je samo početak potencijalno većih promjena. Naime, u tijeku su izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju kojima bi se dodatak na mirovinu osigurao na godišnjoj razini.

Prema prijedlogu, godišnji dodatak bio bi vezan uz broj godina radnog staža, koje bi se množile s unaprijed određenim fiksnim iznosom. Visinu tog iznosa odredila bi Vlada svake godine. Prema riječima Veselka Gabričevića, predsjednika Hrvatske stranke umirovljenika (HSU), iznos za 40 godina radnog staža ne bi smio biti manji od 300 eura.

“Dodatak će se isplaćivati jednom godišnje. Kolokvijalno se to naziva trinaesta mirovina, ali neće nužno biti jednak iznosu redovne mirovine – kod nekih će možda biti manji, dok bi za druge mogao biti i veći”, izjavio je Gabričević.

U Sindikatima umirovljenika upozoravaju kako fiksni iznos po godini rada ne bi smio biti manji od 13 eura. Ističu kako bi umirovljenici s najnižim primanjima mogli proći lošije nego prijašnjih godina.

“Prije su primali tri jednokratna dodatka, svaki od oko 160 eura. S novim modelom će to vjerojatno biti samo jedan dodatak, i to znatno manji. Dodatna nelagoda nastaje jer će sada pravo na dodatak imati i oni s mirovinskim primanjima većim od 840 eura, što dosad nije bio slučaj”, rekao je Igor Knežević iz Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Nakon javne rasprave i saborske procedure, zakonski prijedlog bi trebao stupiti na snagu do ljeta. Odluku o visini fiksnog iznosa Vlada bi donijela krajem godine, a isplata bi se očekivala do kraja 2025.

Jedna od najvažnijih novosti odnosi se na 20 tisuća umirovljenika starijih od 70 godina koji su u mirovinu otišli ranije, a čije su mirovine smanjene od 10 do 35 posto zbog penalizacije.

“Posebno su pogođeni oni koji su se umirovili između 2001. i 2007. godine. Kada se penalizacija ukine, njihovim bi mirovinama prosječno trebalo porasti za 20,4 posto“, navodi Gabričević.

Ključno pitanje koje ostaje otvoreno je iznos fiksne vrijednosti po godini staža. Od te brojke ovisit će hoće li novi model biti simboličan dodatak ili prava trinaesta mirovina, piše HRT.