Jedan grad, 185 glasova razlike i jedan politički kraj koji se više ne može ignorirati: Domovinski pokret izgubio je Vukovar – i time izgubio politički kredibilitet.
U jednoj od najneizvjesnijih utrka lokalnih izbora, Marijan Pavliček iz Hrvatskih suverenista pobijedio je zajedničkog kandidata DP-a i HDZ-a Domagoja Bilića, i to unatoč svemu – institucionalnoj mašineriji, podršci iz Zagreba i samouvjerenim prognozama.
Poraz koji boli
Vukovar nije samo još jedan grad. Za Domovinski pokret, to je bio temeljni simbol. Mjesto koje su smatrali svojim prirodnim pravom. Grad kojim je Penava vladao od 2017. i iz kojeg je pokušao stvoriti poligon za nacionalnu pozornicu. Danas – ništa od toga nije ostalo.
Unatoč prednosti u prvom krugu (41,6% prema Pavličekovih 36,88%), Domagoj Bilić nije uspio. U zadnjih deset dana kampanja je postala rovovska: optužbe, prijetnje kaznenim prijavama, mobilizacija “terena”, sumnje u kupovinu glasova, javna prepucavanja. U toj kakofoniji, birači su izabrali Pavličeka – i izabrali su ga namjerno.
Njegove prve riječi bile su jasne: „Ova je priča završena.“ I bila je.
Penava je otišao – tiho i bez pobjede
Ivan Penava, simbol DP-a, priznao je da poraz nije očekivao. Naravno da nije – jer se već dugo ne ponaša kao netko tko stvarno razgovara s biračima. „Htjeli smo bezbolnu smjenu generacija,“ rekao je. No problem je što birači nisu htjeli smjenu – htjeli su promjenu.
Penava je, uz podršku HDZ-a, pokušao ostati politički relevantan gurajući neprepoznatljivog kandidata bez stvarne težine. Oslonio se na „kvalitetu“ koju nitko nije prepoznao, osim stranačkog kruga. A građani su – po prvi put u osam godina – rekli ne.
Što je DP danas?
Domovinski pokret je započeo kao navodno nova snaga – obećanje desnog centra bez korupcije, bez kompromisa, s karakterom. Danas? Stranka bez uporišta, bez jasne politike i bez vođe.
Njihova politika je svedena na menadžersko vođenje kadrova, imitaciju HDZ-a i pokušaje PR dominacije bez rezultata. U Saboru su marginalizirani, u lokalnim sredinama izgubljeni, a u javnosti bez prepoznatljivih lica. Penava je bio DP – i sada kada ni on više ne pobjeđuje, ostaje samo prazna ljuska.
Pavliček preuzima i političku poruku
Marijan Pavliček je u svom govoru pozvao HDZ i HNS na suradnju u Gradskom vijeću. Jasno je da DP u toj jednadžbi više ne postoji. Čak ni kao junior partner. U gradu koji su smatrali svojom utvrdom, DP više ne može sudjelovati ni u većini.
Pavliček je pritom bio državnički jasan: „Nijednoj nacionalnoj manjini neće biti uskraćeno nijedno pravo. Ovo je država za sve.“ Time je izbio iz ruku i posljednji adut DP-ove političke retorike – onaj da su oni „jedini istinski čuvari hrvatskog identiteta“.
Zaključak: kraj bez pompe
DP nije izgubio jer je netko drugi bio bolji. Izgubili su jer su prestali biti potrebni. Jer su zaboravili kako se stječe povjerenje, jer su pokušali vladati umjesto služiti. Vukovarci su ih razotkrili. Tiho, dostojanstveno – i politički razorno.
Od sada nadalje, Domovinski pokret će biti primjer stranke koja je u rekordnom roku prošla put od nade do indiferencije. Nisu pali jer su ih napali izvana – pali su jer su posustali iznutra.
Vukovar je progovorio. I ono što je rekao – ne može se ignorirati.

